Pomoću InfoZoom-a se mogu gotovo trenutno identificirati kompleksne korelacije u velikom skupu podataka. Riječ je o jedinstvenom pristupu koji sažima sve podatke na širinu računalnog ekrana – bez vremenski zahtjevne pripreme ili kompleksnog programiranja. Jednim klikom miša ćete dobiti jasan pregled različitih tipova sadržaja i njihove distribucije.
DataFocus 2012
3. travnja | Hotel Antunović, Zagreb, Hrvatska
Glavni cilj DataFocus-a leži u razmjeni iskustva
Na jednom mjestu okupljamo istražitelje tijela za provedbu zakona, tužitelje, suce, sudske vještake i druge stručnjake te im pružamo priliku da razmjene svoja znanja o digitalnim dokazima i iskustva u digitalnim forenzičkim istragama.
Od 2012. godine
Svake godine
Ulaz
DataFocus konferencija podijeljena je u nekoliko cjelina
Kroz različite cjeline sudionicima se nude različite mogućnosti, sve od interaktivnih radionica, demonstracija novih proizvoda i usluga pa do predavanja fokusiraih na tehničke aspekte istraga.
Istražiteljska cjelina
Predavanja fokusirana na tehničke aspekte pronalaženja, očuvanja i obrade digitalnih dokaza te predstavljanje digitalnih dokaza u kaznenim i u pravnim postupcima.
Tehnička cjelina
Predstavljanje i demonstracija najnovijih proizvoda i usluga u digitalnoj forenzici održana od strane stručnjaka iz tog područja.
Radionice
U sklopu događaja organizirane su radionice koje omogućuju sudionicima da isprobaju najnovije alate te im pružaju priliku za povezivanje s raznim proizvođačima iz područja digitalne forenzike.
Agenda
Agenda
9:00 - 9:20
Svečanost otvaranja konferencije, Goran Oparnica, dipl. ing., INsig2 d.o.o., Dragan Novosel, dipl. iur, Prvi zamjenik Glavnog državnog odvjetnika RH, Evelin Tonković, dipl. iur., zamjenik Ministra unutarnjih poslova RH
Zoran Šprajc
ModeratorIstražiteljska cjelina
Dvorana Tomislav
9:20 – 10:00
Plenarna prezentacija: Zakoniti načini presretanja elektroničnih komunikacija
Prof. Dr. Sc. Krunoslav Antoliš
Policijska akademija ZagrebIstražiteljska cjelina
Dvorana Tomislav
9:20 - 10:00
Plenarna prezentacija: Zakoniti načini presretanja elektroničnih komunikacija
Presretanje elektroničkih komunikacija na zakonit način podrazumijeva prije svega da je stvorena zakonska osnova te da su ispunjeni zakonom predviđeni traženi preduvjeti glede postupanja. Važeća zakonska regulativa daje mogućnost sigurnosno-obavještajnim agencijama i policiji da primjenom mjera tajnog prikupljanja podataka/posebnih dokaznih radnji, uz nalog nadležnih sudova, izvrše presretanje elektroničkih komunikacija u cilju prikupljanja podataka. U okviru ove problematike potrebno je jasno razlučiti u kojim situacijama policija ima pravo upotrijebiti posebne dokazne radnje, a u kojima se mogu mjere tajnog prikupljanja podataka primjenjivati od strane obavještajno sigurnosnih agencija. Kako civilno društvo nastoji zaštititi Ustavom zajamčena temeljna prava i slobode građana RH, u današnje se vrijeme često polemizira sustav sveobuhvatnog nadzora nad primjenom mjera tajnog prikupljanja podataka/posebnih dokaznih radnji.
Predavač:
Prof. Dr. Sc. Krunoslav Antoliš
Policijska akademija Zagreb
9:20 - 10:00
Plenarna prezentacija: Digitalni otisak
Mr. Sc. Predrag Pale
Fakultet elektrotehnike i računarstvaIstražiteljska cjelina
Dvorana Tomislav
10:15 - 10:45
Uloga MUP-a RS u borbi protiv VTK i iskustva iz prakse
Mikailo Tijanić
MUP Republike Srbije, Šef odsjeka u oblasti intelektualne svojine, Beograd, Republika Srbija10:15 - 10:45
Uloga MUP-a RS u borbi protiv VTK i iskustva iz prakse
Najčešći smjerovi za transportiranje falsificirane robe su iz Bugarske, Turske i Kosova prema zapadnim granicama Srbije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske, kao i na sjever prema Mađarskoj. U listopadu 2010., MUP je prekinuo lanac krijumčarenja tekstila i obuće, sve vrlo poznatih marki. Ukupna vrijednost zaplijenjene robe koja je zaštićena copyrightom je bila €600.000. Roba je bila namijenjena prodaji na tržištu Zapadne Europe i uključivala je svjetski poznate marke: ”Boss”, ”Armani”, ”Paul and Shark”, ”Burberry”, ”Nike”, ”Adidas”, ”Reebok”, ”Tom Tailor”, ”Pierre Cardin”, ”Tommy Hilfiger”, ”Next”, ”D&G”, ”Pepe Jeans”,”Versace”… U svom predavanju će gospodin Tijanić pričati o svom bogatom iskustvu u radu u MUP-u Republike Srbije.
Predavač:
Mikailo Tijanić
MUP Republike Srbije, Šef odsjeka za suzbijanje kriminala u oblasti intelektualne svojine, Beograd, Republika Srbija
Mikailo Tijanić je voditelj odsjeka za prava intelektualnog vlasništva MUP-a Republike Srbije. Zadužen je za suradnju s drugim državnim institucijama, privatnim organizacijama koje se bave zaštitom intelektualnog prava, kao i s autorima koji se obraćaju MUP-u u slučajevima narušavanja njihovih prava.
10:40 – 11:15
Jesmo li spremni za cloud forenziku?
Primož Kragelj
MUP Republike Slovenije Viši IT forenzičar, odjel forenzike, Ljubljana, Republika Slovenija10:40 - 11:15
Jesmo li spremni za cloud forenziku?
Cloud computing predstavlja najnoviji hit u IT infrastrukturi. Uz široki spektar mogućih slučajeva, predstavlja izazov digitalnim forenzičarima kao i pravnicima. Većina akademskih i stvarno-životnih pitanja se bavi pitanjem smještaja podataka i načina povezivanja s pojedincem. S poslovnog stajališta je zanimljiv širok spektar dostupnih usluga i privlačnih metoda plaćanja. Kroz ovu prezentaciju će se proći neka od ovih pitanja na temelju stvarnih slučajeva.
Predavač:
Primož Kragelj
MUP Republike Slovenije, Viši IT forenzičar
Primož Kragelj se može pohvaliti bogatim znanjem u IT području kojeg je skupljao kroz više od 10 godina na poslu. Za ovo vrijeme je stekao stručnost u razvoju software-a, IT infrastrukture, različitim operacijskim sustavima, networking-u kao i u upravljanju kvalitetom, projektima i resursima. Pridružio se policiji u lipnju 2010. te se fokusirao na forenziku računala. U isto vrijeme je upisao postdiplomski studij na Institutu Josef Stefan na temu forenzike računala u cloud okolini.
11:15 - 11:45
Forenzika mobilnih uređaja s naglaskom na GPS navigacijske uređaje
Damir Delija
Konzultant INsig2, Republika HrvatskaFilip Baričević
Student, Republika Hrvatska11:15 - 11:45
Forenzika mobilnih uređaja s naglaskom na GPS navigacijske uređaje
Pojam mobilni uređaji danas služi da bi se opisali najviše mobilni telefoni ali isto i širok raspon drugih uređaja kao što su čitači, tableti, playeri, navigacijski GPS uređaji. Isti osnovni principi digitalne forenzike su primjenjivi na mobilne uređaje uz specijalizirana znanja i postupke za pojedine tipove. U prezentaciji će se prikazati općenita digitalna forenzika mobilnih uređaja uz specifične postupke za mobilne GPS uređaje.
Predavači:
Damir Delija
Konzultant INsig2, Republika Hrvatska
Damir Delija trenutno radi kao konzultant u Insig2 na primjeni EnCase Enterprise i srodnih alata računalne forenzike. Doktorirao je računalstvo na Fakultetu Elektrotehnike i Računarstva na Sveučilištu u Zagrebu 1998. na području nadzora i upravljanja računalnim mrežama i sustavima. Područjem sigurnosti i administracije računalnih mreža i sustava bavi se od 1990 godine.
Filip Baričević
Student, Republika Hrvatska
Filip Baričević je inženjer informacijskih tehnologija, rođen u Zagrebu 1987. Trenutno pohađa Visoku školu za informacijske tehnologije u Zagrebu, a u slobodno vrijeme je pomoćni trener u karate klubu Euro-Tera.
11:45 - 12:15
EnCase Portable - izuzimanje digitalnih dokaza na mjestu izvršenja nedjela
Stephen Gregory
Guidance Software, Velika Britanija11:45 - 12:15
EnCase Portable - izuzimanje digitalnih dokaza na mjestu izvršenja nedjela
Na prezentaciji će se raspravljati o načinima trijaže, pretrage i skupljanja digitalnih dokaza na poprištu zločina pomoću EnCase Portable i Tableau proizvoda.
Predavač:
Stephen Gregory
Guidance Software, Velika Britanija
Stephen Gregory je policijski veteran s 22 godine iskustva u Velikoj Britaniji. U 9 godina rada s Guidance Software je radio u 3 različita odsjeka i stekao mnogo iskustva, od forenzičkog, marketinškog do menadžerskog. Upoznat je sa svim proizvodima Guidance Software-a i aktivno je uključen u komunikaciju s klijentima koji koriste njihova rješenja ili drže obuku za rješenja. Trenutno radi kao forenzički tehnički menadžer u forenzičkom poslovnom odsjeku, promičući EnCase Forensic i Tableau proizvode u EMEA regiji.
12:15 - 13:15
Ručak
13:15 - 13:45
Katalog znanja digitalnog forenzičara
Damir Delija
Konzultant, INsig2, Republika Hrvatska13:45 - 14:15
Info Zoom – Kako razumjeti velike količine podataka
Ingo Lenzen
humanIT, Njemačka13:45 - 14:15
Info Zoom – Kako razumjeti velike količine podataka
Ingo Lenzen
14:15 - 14:45
Forenzičke radne stanice
Johannes Seitz
mh-Service, Njemačka14:45 - 15:00
Pauza za kavu
15:00 - 15:30
AccessData kroz godine
Faisal Habib
AccessData, Njemačka15:30 - 16:00
UFED – Efikasni pretraživač mobilnih uređaja
Yuval Ben-Moshe
Cellebrite, Izrael15:30 - 16:00
UFED – Efikasni pretraživač mobilnih uređaja
Brzi razvoj mobilnog tržišta, s dnevno novim proizvodima i programskim rješenjima, budi nove izazove u forenzičkoj zajednici koja mora držati korak. Ova prezentacija će proći kroz neke ključne tehnološke izazove kao i neke od inovativnijih i monumentalnijih metoda nošenja s tim izazovima koji su implementirani u Cellebriteovoj UFED seriji.
Predavač:
Yuval Ben-Moshe
Cellebrite, Izrael
Yuval Ben-Moshe ima više od 20 godina iskustva u području modernih mobilnim i podatkovnih komunikacija. Kao Cellebriteov forenzički tehnički direktor, Ben-Moshe predstavlja tvrtkinog stručnjaka u tom području, pazeći da im proizvodi zadrže vodeću poziciju kao najbolje i funkcijski najbogatije rješenje za mobilnu forenziku na svijetu.
16:00 - 16:30
Zakonito presretanje podataka i nacionalna sigurnost
Thilina Manana
Ondata, Španjolska16:00 - 16:30
Zakonito presretanje podataka i nacionalna sigurnost
Nacionalna sigurnost je najvažnija tema za vlade većine država svijeta. Tradicionalno, službenici državnih sigurnosnih službi provode istrage praćenjem osumnjičenika, skupljanjem fizičkih dokaza, presretanjem poziva itd. Većina zločina se sada počinjava anonimno pomoću visokotehnoloških rješenja kao što su enkriptirana broadband komunikacija, SMS-ovi, online servisi društvenih mreža i sl. Ove tipove zločina se vrlo teško otkriva bez žešće high tech opreme.
E-Detective je forenzički i nadzorni sustav koji u stvarnom vremenu hvata, dekodira i rekonstruira različite tipove Internet prometa u skladu s ETSI, SOX, HIPAA, GLBC, ISO 270001 i SEC propisima. Standardno se koristi za nadzor Interneta, ponašanja i organizacija, čuvanje podataka, forenzičku analizu i istraživanje kao i za legalno presretanje za nadzorne organizacije kao što su policija, vojska, nacionalne sigurnosne agencije, antiterorističke agencije i sl.
Predavač:
Thilina Manana
Ondata, Španjolska
Thilina Manana je regionalni menadžer i konzultant u Ondata International. Prije toga je radio u britanskom gigantu Scotish & Southern Energy PLC i S&N Seasoning Ltd. Thilina ima First Class Honours diplomu prvostupničkog studija znanosti računalstva i informacijskih sustava sa Sveučilišta u Portsmouthu i National Diploma u mrežnom inženjeringu i telekomunikacijskim sustavima.
10:15 - 10:45
Što pravnici trebaju znati o digitalnim dokazima
Doc. Dr. Sc. Liljana Selinšek
Komisija preprečavanje korupcije Republike Slovenije, Ljubljana, Republika Slovenija10:15 - 10:45
Što pravnici trebaju znati o digitalnim dokazima
Digitalni dokazi su na prvom mjestu dokazi kao i svi drugi te stoga za njih vrijede ista temeljna pravila kao i za druge tipove dokaza, no ipak treba prihvatiti da su po prirodi različiti. Da je osumnjičeni bio prisutan na mjestu zločina se može potvrditi npr. DNK analizom ili se može naći njegova lisnica s dokumentima. Oba dokaza su dragocjen izvor informacija, ali među njima postoje bitne razlike koje se vide u načinu prikupljanja, pohranjivanja, analiziranja i ocjenjivanja. Kao što je DNK analiza na početku svog razvoja bila velika nepoznanica tako je i digitalna forenzika na početku svog doba obavijena velom nejasnoće. No za razliku od DNK analize, koja je relativno brzo postala općeprihvaćeno i neosporivo dokazno sredstvo u kaznenim postupcima, digitalnu forenziku čeka teži put. Puno je lakše razumjeti činjenicu da ljudsko tijelo ostavlja biološke tragove nego činjenicu da korištenje digitalnih naprava ostavlja digitalne tragove. Krv, slina i kosa su svakodnevni i poznati pojmovi dok su bit, bajt, metapodatak i algoritam daleko od toga. Stoga je korištenje digitalnih dokaza u sudskim postupcima ovisno o sposobnosti razumijevanja prirode tih dokaza što zahtjeva određeno znanje o digitalnim dokazima i o digitalnoj forenzici kao metodi ili sredstvu za prikupljanje, pohranjivanje, analizu i sl. Poznavanje prirode digitalnih dokaza i njihovih mogućnosti te ograničenja digitalne forenzike nije neophodno samo za ispravnost pravnih postupaka nego i za uspješno sudjelovanje pravnika (sudaca, istražitelja, državnih tužilaca, odvjetnika) sa stručnjacima za digitalnu forenziku. Stoga je neosporivo da pravnici moraju imati određeni opseg znanja o digitalnim dokazima i forenzici. Autorica će se u predavanju usredotočiti na pojedince koji rade u široj sferi kaznenog pravosuđa i predstaviti temeljne teme koje su važne za pravilno korištenje rezultata digitalne forenzike u predkaznenim i kaznenim postupcima.
Predavač:
Liljana Selinšek
Komisija za preprečevanje korupcije Republike Slovenije, Ljubljana, Republika Slovenija
Liljana Selinšek je 2002. godine stekla naziv doktorice pravnih znanosti na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Mariboru. Položila je i državni pravosudni ispit. Cijeli svoj akademski, a kasnije i poslovni život se bavi područjem kaznenog prava, prvo kao asistentica, a potom i docentica na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Mariboru. Nakon izlaska iz akademske sfere je kraće vrijeme bila zaposlena kao konzultantica u uredu povjerenika za pristup javnim podacima.
Od 1.1.2011. je namjesnica predsjednika Komisije za sprečavanje korupcije. U njenoj bibliografiji, koja broji više od 150 naslova, prevladavaju znanstveni i stručni članci te druga djela sa šireg područja kaznenih prava i prekršaja.
10:45 - 11:15
Računalni kriminalitet u novom KZ-u
Dr. Sc. Stjepan Gluščić
Policijska akademija Zagreb Zagreb, Republika Hrvatska10:45 - 11:15
Računalni kriminalitet u novom KZ-u
Konvencija o kibernetičkom kriminalu Vijeća Europe danas predstavlja standard u Europi u području zaštite od računalnog kriminaliteta. Donošenje novog Kaznenog zakona koji bi trebao stupiti na snagu 2013. u Republici Hrvatskoj bi trebala nestati svaka sumnja u obveze prema navedenoj Konvenciji. Već i danas mnogi ističu da je normativno stanje u potpunosti sukladno s Konvencijom. Jeli to konačni doseg države u zaštiti tog područja ili se mogu očekivati i daljnji zahvati? To je pitanje na koje je jednostavno odgovoriti jer je područje računalnih tehnologija danas najdinamičnije područje života. Navedeni zakon još nije stupio na snagu, a određenu strepnju za jedne i dobrodošle prijedloge za druge, izaziva ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement). Bez obzira što iza nje deklaratorno ne stoji izravno ni jedna međunarodna organizacija, vjeruje se da će buduće aktivnosti oko izrade toga akta izazivati nezadovoljstvo pa i otvoreno iskazivanje nasilja. Hoće li aktivnosti oko navedenog sporazuma, pa i u slučaju da ne bude donesen u aktualnom obliku izazvati daljnje aktivnosti u području propisivanja zabranjenih ponašanja koje mi nazivamo računalnim kriminalitetom? To je pitanje koje ulazi u zonu aktualnosti. Cilj je razmatranja osvrt na tek prihvaćen Kazneni zakon glede normativne uređenosti računalnog kriminaliteta i na okolnosti koje uvjetuju propisivanje kažnjivog ponašanja u području računalne tehnologije.
Predavač:
Stjepan Gluščić
Policijska akademija Zagreb Zagreb, Republika Hrvatska
Stjepan Gluščić je profesor na Visokoj policijskoj školi, gdje predaje predmete iz područja kaznenog procesnog prava. Objavio je više stručnih i znanstvenih radova, sudjelovao u izradama zakonskih propisa te surađuje sa domaćim i međunarodnim institucijama.
11:15 - 11:45
Pribavljanje dokaza u elektroničkom (digitalnom) obliku za potrebe kaznenog postupka
Dr. Sc. Elizabeta Ivičević Karas
Pravni fakultet Zagreb Zagreb, Republika HrvatskaMr. Sc. Marin Bonačić
Pravni fakultet Zagreb Zagreb, Republika Hrvatska11:15 - 11:45
Pribavljanje dokaza u elektroničkom (digitalnom) obliku za potrebe kaznenog postupka
Suvremeni razvoj kibernetičke tehnologije zrcali se i u području kaznenog prava. S jedne strane nastala su nova, kibernetička kaznena djela, a s druge je omogućeno i počinjenje drugih kaznenih djela pomoću računalnog sustava. Uz to, kibernetička tehnologija omogućila je i očuvanje informacija o počinjenim kaznenim djelima u elektroničkom (digitalnom) obliku što može dovesti do njihova otkrivanja i dokazivanja.
Predmet ovog izlaganja je pribavljanje dokaza u elektroničkom (digitalnom) obliku za potreba kaznenog postupka. Po svojim se pravilima ova djelatnost razlikuje od preventivnog prikupljanja računalnih podataka od strane policije i sigurnosnih službi. Prateći razvoj tehnologije, Zakon o kaznenom postupku (ZKP) predviđa uporabu podataka u elektroničkom (digitalnom) obliku kao dokaza te propisuje načine njihova pribavljanja. Provođenje ovih mjera predstavlja značajno ograničenje temeljnih prava i sloboda građana, osobito prava na osobni i obiteljski život, prava na slobodu i tajnost dopisivanja i svih drugih oblika i prava na sigurnost i tajnost osobnih podataka.
U izlaganju će biti razmotreno pravno uređenje ove mjera za pribavljanje dokaza u elektroničkom obliku. Pritom će biti razmotreno i u kojoj mjeri je hrvatsko zakonodavstvo uvažilo načela i prijedloge iz Preporuke br. R(95)13 i ispunilo konvencijske obveze iz Konvencije o kibernetičkom kriminalu. Osim toga, postojeće uređenje bit će uspoređeno i s judikaturom Europskog suda za ljudska prava koja se odnosi na zakonitost pribavljanja dokaza u elektroničkom obliku, te napravljena komparativnopravna usporedba s rješenjima iz drugih država.
Predavači:
Elizabeta Ivičević Karas
Pravni fakultet Zagreb, Zagreb, Republika Hrvatska
Elizabeta Ivičević Karas je doktorirala na Université Panthéon-Assas (Paris II) i Sveučilištu u Zagrebu obranivši doktorsku disertaciju pod naslovom “Načelo jednakosti oružja u kaznenim predmetima u praksi Europskog suda za ljudska prava i u poredbenom pravu”. 2009. godine je položila pravosudni ispit. Voditeljica je znanstvenog projekta Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta “Reforma hrvatskog gospodarskog kaznenog prava”, te razvojnog projekta Sveučilišta u Zagrebu „Presude Europskog suda za ljudska prava protiv Republike Hrvatske u kaznenim predmetima“. Sudjeluje kao suradnica u znanstvenom projektu “Suvremeni prethodni kazneni postupak u Republici Hrvatskoj i Europi” voditelja prof. dr. sc. Davora Krapca. Kao suradnica sudjelovala je i znanstvenim projektima “Kaznenopravni aspekti pridruživanja Republike Hrvatske Europskoj uniji” voditeljice prof. dr. sc. Zlate Đurđević te “Hrvatska i međunarodno kazneno sudovanje” glavnog istraživača prof. dr. sc. Ive Josipovića. Članica je Hrvatskog udruženja za kaznene znanosti i praksu i Hrvatske udruge za europsko kazneno pravo. Objavila je dvije knjige, te veći broj znanstvenih i stručnih radova.
Marin Bonačić
Pravni fakultet Zagreb, Zagreb, Republika Hrvatska
Marin Bonačić je bio zaposlen kao znanstveni novak na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu na znanstveno-istraživačkom projektu “Hrvatska i međunarodno kazneno sudovanje”. Od ožujka 2009. godine je asistent na Katedri za kazneno procesno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Na integriranom sveučilišnom studiju predaje kazneno procesno pravo, prekršajno pravo i kriminalistiku. Na Studijskom centru za javnu upravu i javne financije Pravnog fakulteta predaje Osnove kaznenog i prekršajnog prava. U 2010. i 2011. godini je bio lokalni voditelj međunarodnog projekta “Documenting the past of Croatia: establishment of digital database on war crimes“ programa MATRA Ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Nizozemske i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Sudjeluje kao suradnik u znanstvenim projektima “Kaznenopravni aspekti pridruživanja Republike Hrvatske Europskoj uniji” voditeljice prof. dr. sc. Zlate Đurđević i „Presude Europskog suda za ljudska prava protiv Republike Hrvatske u kaznenim predmetima“ voditeljice doc. dr. sc. Elizabete Ivičević Karas. Ranije sudjelovao u znanstvenom projektu “Hrvatska i međunarodno kazneno sudovanje” prof. dr. sc. Ive Josipovića. Član je Hrvatskog udruženja za kaznene znanosti i praksu, Hrvatske udruge za europsko kazneno pravo i l’Association Internationale de Droit penal (AIDP). Suradnik je u jednoj knjizi (u postupku objave), stručnim člancima i prikazima.
11:45 - 12:15
Digitalna forenzika i privatnost
Prof. Dr. Sc. Miroslav Bača
Fakultet organizacije i informatike, Varaždin, Republika Hrvatska11:45 - 12:15
Digitalna forenzika i privatnost
Samo optužba kao i pravo na privatnost prilikom fiksiranja digitalnih dokaza u okviru istražnih radnji predstavljaju novi izazov pred istražiteljima digitalnih dokaza. Da li osoba koja se istražuje mora dati zaporku svog računala, korisničkog računa ili datoteke bez kojih provođenje izuzimanja i fiksiranja digitalnih dokaza poneki put nije moguće. Kako protumačiti podatak koji je korisnik “obrisao” sa svog računala, da li se podaci koji su vraćeni a kojom su prilikom izgubljeni metapodaci mogu uzeti u obzir tijekom istrage. Što je sa privatnim podacima koji se o osobi prikupljaju (bez obzira da li se radi o osumnjičeniku ili ne), što je sa privatnim podacima drugih osoba koje se pronađu prilikom fiksiranja i izuzimanja digitalnih dokaza. Puno je otvorenih pitanja i puno odgovora. Kroz ovo izlaganje otvoriti će se neka od pitanja i ponuditi neka od rješenja kako na temelju zakonodavstava EU tako i na temelju dugogodišnjeg stručnog i ekspertnog rada.
Predavač:
Miroslav Bača
Fakultet organizacije i informatike, Varaždin, Republika Hrvatska
Miroslav Bača redoviti je profesor na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu, Sveučilište u Zagrebu na kojemu predaje predmete iz domene zlouporaba i sigurnosti u informacijskim sustavima kao i biometrije. Predsjednik je Odbora specijalističkog poslijediplomskog stručnog studija Upravljanje sigurnošću i revizijom informacijskih sustava na istom fakultetu. U svom dosadašnjem znanstvenom i stručnom radu fokusirao se na zaštitu i sigurnost u informacijskim sustavima posebice na domenu računalne forenzike kao i digitalnih dokaza, te je do sada napisao preko 50 znanstvenih i stručnih radova na tu temu kao i nekoliko knjiga. Stalni je sudski vještak za informatiku, telekomunikacije i biometriju, a u svojoj dosadašnjoj praksi obavio je više stotina različitih vještačenja. Ovlašteni je stručnjak privatnosti informacijskih proizvoda i usluga certificiran u EU od strane European Privacy Seal.
13:15 - 14:45
Okrugli stol „Digitalni dokazi u ZKP-ima zemalja u regiji“
Doc. Dr. Sc. Liljana Selinšek
Komisija za preprečevanje korupcije Republike Slovenije, LjubljanaDragan Novosel
Državno odvjetništvo RH, ZagrebAleksandar Momčilović
Republičko javno tužilaštvo RS, Beograd15:00 - 16:30
Okrugli stol „Digitalni dokazi u ZKP-ima zemalja u regiji“
Doc. Dr. Sc. Liljana Selinšek
Komisija za preprečevanje korupcije Republike Slovenije, LjubljanaDragan Novosel
Državno odvjetništvo RH, ZagrebAleksandar Momčilović
Republičko javno tužilaštvo RS, BeogradPlenarni predavači
Krunoslav Antoliš
Policijska akademija Zagreb
Biografija
Krunoslav Antoliš je diplomirani inženjer matematike, magistar pravne i poslovne informatike i doktor društvenih znanosti u polju informacijske znanosti od 1997. godine. Trenutno je u nastavnom zvanju profesor visoke škole zaposlen na Visokoj policijskoj školi kao voditelj znanstvenih istraživanja. Istodobno je i predsjednik Vijeća za građanski nadzor sigurnosno obavještajnih agencija u Hrvatskom saboru i predsjednik nadzornog odbora tvrtke AKD Zaštita d.o.o. u vlasništvu Vlade Republike Hrvatske. U ulozi voditelja ili člana sudjelovao je u petnaest znanstvenih i četrnaest specijalističkih, domaćih i međunarodnih projekata. U ulozi autora ili koautora objavio je u preko četrdeset radova u stranim i domaćim publikacijama uključivo i tri knjige iz područja informacijske sigurnosti. Na međunarodnim skupovima u zemlji i inozemstvu dosad je imao preko sedamdeset nastupa. Bio je mentor na brojnim magistarskim i diplomskim radovima na institucijama gdje sudjeluje kao profesor nositelj pojedinih kolegija težišno iz područja: informacijske sigurnosti, nacionalne sigurnosti, te borbe protiv terorizma. Trenutno je kao predavač i nositelj kolegija prisutan na Sveučilišnom centru za forenzičke znanosti, Sveučilišta u Splitu, Tehničkom veleučilištu u Zagrebu, te Visokoj školi za primijenjeno računalstvo u Zagrebu.
Predavanje:
Zakoniti načini presretanja elektroničkih komunikacija
9:20 – 10:00, dvorana Tomislav
Svi predavači
Krunoslav Antoliš
Predrag Pale
Liljana Selinšek
Mikailo Tijanić
Stjepan Gluščić
Primož Kragelj
Elizabeta Ivičević Karas
Damir Delija
Filip Baričević
Marin Bonačić
Miroslav Bača
Stephen Gregory
Dragan Novosel
Aleksandar Momčilović
Ingo Lenzen
Faisal Habib
Yuval Ben-Moshe
Thilina Manana
Johannes Seitz
Hotel Antunović
Zagrebačka avenija 100a, 10090, Zagreb, Croatia
DataFocus Arhiva
DataFocus je internacionalna konferencija o digitalnim dokazima koju uspješno organiziramo još od 2012 godine.
Vidi sve